top of page

Windows- och Linux kunnig utvecklare ID:175

  • 20 dec. 2023
  • 2 min läsning

Vi söker en Windows- och Linuxkunnig person som kan vara med och hjälpa oss ta fram och vidareutveckla stridsledningssystem till det svenska Flygvapnet.

 

Din roll

Arbetet består av att vi integrerar olika mjukvaruprodukter på vår säkra Windowsplattform som vi härdar efter konstens alla regler, eftersom våra system har väldigt höga krav på IT-säkerhet. 

Vi tar fram system som skall köras på kommersiell hårdvara. Vi levererar hela system inklusive hårdvara, så arbetet kan även innefatta etablerande av referenssystem i våra egna lokaler, men även installation och driftsättning i Flygvapnets anläggningar.

  Vår primära slutkund är det svenska Flygvapnet där vår utvecklingsorganisation har ett unikt förtroende. I nära samarbete med Försvarets materielverk och företrädare för Försvarsmakten och Flygvapnet utvecklar och vidmakthåller vi militära lednings- och informationssystem som är avgörande för Flygvapnets funktion i fred, kris och krig. Även arbete mot kunder i andra delar av världen kan bli aktuellt. Arbetet bedrivs i huvudsak på plats i Järfälla.

  

Din profil

Du får gärna tidigare ha arbetat som Systemadministratör eller Systemutvecklare och vi arbetar framförallt med följande områden, så det är bra om du har erfarenhet av några av dessa:

 ·         Windows Server & klient

·         Active Directory

·         Powershell

·         OS Deployment

·         IT-säkerhet, logghantering, härdning

·         Nätverk

·         VMWare

·         Linux

·         Python

 

Vi är ett sammansvetsat team på ett tiotal personer som nu behöver växa i takt med efterfrågan på våra system. Det är lätt att komma in i teamet och samarbete, ödmjukhet och prestigelöshet är ledord hos oss. Det är alltid nära till någon att fråga, på samma sätt som att det förväntas att alla ska hjälpa de andra om det behövs.

Eftersom vi är ett relativt litet team kommer alla i teamet att komma i kontakt med de flesta arbetsuppgifterna, så du kan förvänta dig att du kommer att lära dig mycket inom flera områden som nämns ovan.

 

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. krav svensk medborgarskap. 100% på plats i Järfälla

 


 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
FPGA consultant ID:405

Requirements: ·                 4+ years of experience in HDL design in a multi-clock environment for FPGA implementation ·                 Linux experience ·                 System Verilog as main HD

 
 
 
Projektledare ID: 404

Om rollen Som Technical Project Leader får du vara med och ta fram morgondagens mätinstrument. Du får ta ett brett helhetsansvar och driva projekt, både nyutveckling och produktunderhåll, från produkt

 
 
 

Kommentarer


KONTAKTA OSS

rnamn.efternamn@sylog.se

KONTAKTPERSONER

Josefina Dahlgren | 0709 85 22 23
Lina Ericsson | 0709 85 22 32
Ekaterine De La Hoz  
| 0703 614469
 

STOCKHOLM
Rosterigränd 12
117 61 Liljeholmen


 

GÖTEBORG

Lindholmspiren 5A 
417 56 Göteborg

LINKÖPING

Platensgatan 3
582 20 Linköping

UPPSALA

Vaksalagatan 2 
753 20 Uppsala

 

LUND

Scheelevägen 27 
223 63 Lund

 

Tack för att du kontaktar oss

bottom of page