top of page

System ingenjör inom Säkerhet ID:139

  • 20 juli 2023
  • 2 min läsning

Vi söker just nu en erfaren och engagerad systemingenjör till vårt DCC3 Development Team. I denna roll kommer du att ansvara för utvecklingen av en ISO 26262-kompatibel DC-DC-omvandlare, som säkerställer den högsta ASIL (Automotive Safety Integrity Level) av de tilldelade FSR:erna, specifikt ASIL D. MCU:n och strömförsörjningen för detta projekt kommer att vara Aurix TC3xx och PMIC (TLF35584).


Som systemingenjör kommer du att spela en avgörande roll i att definiera, designa och implementera säkerhetsaspekterna i DC-DC-omvandlarprojektet.

Dina huvudansvar kommer att omfatta:

  • Förstå och samla intressenters krav från olika källor, inklusive kunder, marknadsavdelningar och interna intressenter (service, produktion, mjukvara, etc.).

  • Definiera och dokumentera tydliga och heltäckande systemkrav för DC-DC-omvandlaren.

  • Skapa en robust och pålitlig systemarkitektonisk design för att möta de stränga säkerhetsstandarderna som beskrivs i ISO 26262.

  • Aktivt deltagande i design av FMEA (Failure Modes and Effects Analysis) för att identifiera och mildra potentiella risker och fellägen tidigt i utvecklingsprocessen.

  • Ta ansvar för de funktionella säkerhetsaspekterna och utveckla System Architecture Design, som kommer att vara i ett preliminärt skick för QM (Quality Management) ändamål. Detta inkluderar att engagera sig i tekniska undersökningar för att lösa osäkerheter med den befintliga designen.

  • Genomföra omfattande säkerhetsanalyser, inklusive FTA (Fault Tree Analysis), FMEA (Failure Modes and Effects Analysis), DFA (Dependent Failure Analysis) och andra, med hjälp av Medini-verktyget. Observera att detta är ett nytt verktyg för Inmotion, och du kommer att ansvara för att etablera bästa praxis för att arbeta med det.

  • Skriva och definiera tekniska säkerhetskrav för att säkerställa att alla säkerhetsmål uppfylls. Dessa krav kommer att dokumenteras i Visure, kravhanteringsverktyget som används på Inmotion. Detaljnivån i dessa krav måste definieras noggrant, undvika överdriven designinformation och säkerställa tydlighet och effektivitet.

  • Samarbeta med teamet för att etablera en gemensam infrastruktur för att hantera säkerhetsmål effektivt.

För att briljera i denna roll bör du ha följande kvalifikationer och färdigheter:

  • En relevant utbildningsbakgrund inom systemteknik, elektroteknik, datavetenskap eller ett relaterat område.

  • Lång erfarenhet och expertis inom ISO 26262 och funktionell säkerhet inom fordonsindustrin.

  • Kunskaper i systemarkitektonisk design och kravhantering.

  • Tidigare engagemang i design av FMEA och genomförande av säkerhetsanalyser (FTA, FMEA, DFA) är mycket önskvärt.

  • Kännedom om Medini och Visure tools är meriterande.

  • Stark analytisk förmåga och ett metodiskt förhållningssätt till problemlösning.

  • Utmärkt kommunikations- och lagarbetsförmåga, arbeta effektivt i en tvärfunktionell teammiljö.


Tjänsten är baserad i Tyresö, med viss flexibilitet. Uppdragstiden är så snart som möjligt till utgången av 2023.






 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
FPGA consultant ID:405

Requirements: ·                 4+ years of experience in HDL design in a multi-clock environment for FPGA implementation ·                 Linux experience ·                 System Verilog as main HD

 
 
 
Projektledare ID: 404

Om rollen Som Technical Project Leader får du vara med och ta fram morgondagens mätinstrument. Du får ta ett brett helhetsansvar och driva projekt, både nyutveckling och produktunderhåll, från produkt

 
 
 

Kommentarer


KONTAKTA OSS

rnamn.efternamn@sylog.se

KONTAKTPERSONER

Josefina Dahlgren | 0709 85 22 23
Lina Ericsson | 0709 85 22 32
Ekaterine De La Hoz  
| 0703 614469
 

STOCKHOLM
Rosterigränd 12
117 61 Liljeholmen


 

GÖTEBORG

Lindholmspiren 5A 
417 56 Göteborg

LINKÖPING

Platensgatan 3
582 20 Linköping

UPPSALA

Vaksalagatan 2 
753 20 Uppsala

 

LUND

Scheelevägen 27 
223 63 Lund

 

Tack för att du kontaktar oss

bottom of page